Jdeme do finále, kterým je hlasování v zastupitelstvu hl. m. Prahy (předpoklad 11-12/2021).

K tomuto hlasování je potřeba předložit fyzické podpisy petentů.

Velice si vážíme Vaší podpory a pro splnění tohoto formálního požadavku bychom potřebovali (fyzicky) podepsat přiložený
podpisový arch (dokument zde).


NESOUHLAS s novou vizuální identitou PID představenou náměstkem Adamem Scheinherrem a schválenou Radou hlavního města Prahy v srpnu 2020

Představený návrh vzešlý z neveřejné soutěže Magistrátu hl. města Prahy vyzvaných grafických designérů (bohužel nikoliv průmyslových designérů či architektů) uplatňuje zcela nové řešení barevnosti vozidel používaných u jednotlivých dopravců v rámci systému Pražské integrované dopravy, zejména vozidel Dopravního podniku hl. města Prahy (soupravy metra, tramvaje, autobusy a trolejbusy), dále železničních vozidel Českých drah (příměstské vlaky) a vozidel dalších dopravců. Toto předkládané řešení svým grafickým pojetím barevného členění vozidel zcela popírá dosavadní tradici, která byla založena už počátkem 20. století ( od roku 1905), byla v průběhu různých časových etap rozvíjena, částečně pod vlivem vývoje vizuálních stylů a nových technologií na vozidlech modifikována, avšak vždy dodržovala kontinuitu jedinečného vizuálního stylu symbolicky se odkazujícího na barevnou kombinaci vlajky hlavního města Prahy. Tento styl je charakteristický kombinací vždy horizontálních prvků, logicky navazujících na vodorovné linie dominantních ploch karoserií vozidel – okenního pásu, střechy a obrysu vozů, vždy v kombinaci červeného horizontálního pruhu ve spodní části vozidel v kombinaci s bílou barvou (nebo krémovou či stříbrnou) na převažujících částech karoserie, opět ve formě horizontálních ploch, s doplňky ve zlaté barvě (v minulosti) a žluté barvě (v současnosti).

Tato tradice vizuálního stylu zatím nebyla přerušena žádnou dosavadní epochou společenského vývoje. Je chápána jako nezpochybnitelná kulturní hodnota, spoluvytvářející jedinečnou identitu Prahy. Až nyní byla tato tradice cíleně popřena předkládanou schválenou koncepcí nové vizuální identity v rámci Pražské integrované dopravy (PID).

Žádáme, aby byl zachován dosavadní vizuální styl barevnosti všech vozidel v současnosti provozovaných i v budoucnosti pořizovaných, respektující vzájemnou provázanost dlouhodobé pražské tradice s tvarovými a prostorovými znaky jednotlivých vozidel.Odmítáme předkládanou a dosud Radou hl. města Prahy schválenou novou vizuální identitu PID aplikovanou na barevnost vozidel PID.
Dosavadní tradice vizuálního stylu prokazatelně existující od r. 1905 – viz Muzeum městské hromadné dopravy v Praze – vozovna Střešovice:
Názory petentů:

 • Arogantní počin radního Adama Scheinherra
 • Nápad jednotného přebarvení vozidel PID není jistě k zavržení, ALE ...
  Zavrženíhodné je svolat dohromady několik městských radních a záměrně zapomenout pozvat autora vozidel a požádat ho o radu, nápad, prostě prodiskutovat s ním nápad někoho jiného. Zde velmi drsný příklad: Někdo cizí příjde za vaší přítelkyní a vám za zády si s ní udělá co chce.

  Teď k dekoraci ... svislé červené pruhy (kdyby běžely aspoň v místě dveří !!) nemají co dělat s horizontálním pohybem vozidel a působí jako struhadlo na okurky. Představte si, že kolem Vás pojete takto žebrovaná souprava - jak Vám to bude nepříjemně mžikat před očima !!!

  Kdo z radních je kompetení pro tvarování a barevné zvýraznění vozidel? Jakou hudbu takový necita asi obdivuje? Ano, hudba, tvar, barva !

  Japonský designer Kodama u automobilky Opel v Rüsselsheimu to vyjádřil jasně (viz obrázek).

  Je mi z toho nanic ... kvůli komunistickému lhaní jsem v roce 1967 emigroval do Německa, kde se nebudovaly světlé zítřky, ale kde se pracovalo. Teď po tolika letech a zkušeností s totalitním režimem, se dějí podvody a úskoky dále ... zažil jsem to na ředitelství v zakázce LIAZ. Fuj !

  Jestli někdo vysloví debilní větu "co má design vozidel dělat s architekturou", tak odpovídám, že italský design a architektura je jeden obor, přesně řečeno "Architettura de la carrozzeria". Pracoval jsem přes 10 let externě s turinskou karosářskou hvězdou Pininfarina m.j. návrhy pro turinské autobusy, ale i jachty, značku Cadillac a mnoho jiných světových značek. V britském Ogle Design ltd. zase pro Jaguar a londýnské busy a mnohé jiné návrhy.

  Je stejně zlomek mé celoživotní tvůrčí činnosti, což není podstatné. Podstatné je, že mám zkušenosti, pakliže Vám to něco říká.

  S pozdravy, ale ne s úctou
  Pavel Hušek (letos 83 let).

Použitím tohoto formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů (GDPR).

Napište nám na e-mail: pidneprebarvovat@email.cz,
pokud se chcete zapojit a pomoci nám jakkoliv jinak,
podpořte nás na sociálních sítích a sdílejte tuhle informaci.


Popis vývoje vzniku nové vizuální identity:


Petiční výbor:

Mgr. Ing. Leona Němečková
Bratří Dohalských 149/1, Praha 9
právní zástupce petice
Tel. 605 235 359
E-mail: leona.nemeckova@email.cz
Matěj Stach
Chorošová 270/35, Praha 22
Ing. arch. Aleš Krtička
Palachova 1742
547 01 Náchod
Kryštof Jelínek
Na loukoti 352/6,
Praha 6
E-mail: krystof186@gmail.com

Zastupovat petiční výbor při jednání se státními orgány je oprávněn:
kterýkoliv člen petičního výboru §5, písm. 1 zák. č. 85/1990 Sb.)